Milyen napelem fajták vannak?
Magyarországon a lakossági fogyasztók is egyre több napelem típussal ismerkedhetnek meg, a napelem rendszerek folyton növekvő népszerűségének köszönhetően. Viszont, ha valaki ilyen rendszerrel tervezi biztosítani a házának kényelmét, annak érdemes alaposan informálódnia mindenről. A tájékozódásban az stnapelem.hu weboldal is sokat segíthet.
A napelem fajták több szempontból is elkülöníthetőek, az egyik szemszög az, hogy a felhasználó milyen mértékben tudja önállósítani magát az elektromos szolgáltatótól. A hálózatra csatlakoztatott rendszer, szemben a szigetüzemű napelemmel, nem működőképes az elektromos szolgáltató nélkül. Az utóbbi viszont képes eltárolni a megtermelt és el nem fogyasztott energiát, mert saját akkumulátorral bír. Hátránya mindössze annyi, hogy költségesebbé és műszakilag is összetettebbé teszi a telepítést, ezért a szigetüzemű napelem fajták megtérülési ideje hosszabb.
Ezeket a hálózattól távolabb kiépített helyeken érdemes alkalmazni, mint például tanyákon, mezőgazdasági létesítmények vagy nyaralók esetében. A hálózatra csatlakoztatott rendszer azonban a megtermelt, el nem használt áramot visszatáplálja a szolgáltató elektromos rendszerébe. Ebben az esetben ad-vesz órát kell felszerelni, mert csak így követhető nyomon, hogy mennyi energiát tápláltunk vissza és mennyit vételeztünk. De egyéb tulajdonságaik alapján is csoportosíthatóak a különféle napelem fajták.
A monokristályos típusok, a kiváló hatásfokuk ellenére sem a legnépszerűbbek, mert a szórt napfényt kevésbé hasznosítják jól és ezeknél drágább a gyártása is. Jelenleg a világon a leggyakrabban használatosak a polikristály napelem modulok, mivel ezeket költséghatékonyan lehet előállítani és a hatásfokuk is megfelelő. Teljesen különbözik a kristályos technológiáktól, le is rövidül a vékonyfilm napelemek gyártása, de sajnos, ezeknek a teljesítménye elmarad a kristályos moduloktól. Amint látjuk, nem könnyű kiválasztani a tökéletes változatot, ezért célszerű a szakemberek segítségét igénybe venni.